DOKTORUNUZA SORUNUZ

ÇENE BOTOKSU 

 

Kare yüz ve diş gıcırdatma tedavisi

 

Masseter kası, elmacık kemiği ile alt çene arasında bulunan ve çiğneme fonksiyonunu sağlayan, insan vücudundaki en kuvvetli kastır.

Masseter kasının doğuştan çok belirgin olması, diş sıkma ve diş gıcırdatma nedeniyle zamanla hacminin artması, yüzün alt kısımının genişleyerek, kare görünümü almasına neden olur. Bu durum kadınlarda sert, erkeksi bir yüz ifadesine yol açar. Diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu, kare yüz görünümü yanında, şiddetli baş ağrısı, diş minesinde aşınma, çene ekleminde ağrı ve kenetlenmeye de neden olmaktadır.

Çene bölgesinde yer alan masseter kasına botoks enjeksiyonu yapılmasıyla bu kasın gevşemesi ve küçülmesi sağlanır. Yüz çok daha oval ve kadınsı bir görünüme kavuşur. Ayrıca diş sıkma, diş gıcırdatma sorunu ve çene eklemiyle ilgili sorunlar da düzelir.

 

Çene botoksu ile kare yüz sorunu nasıl tedavi edilir?

 • Önce masseter kasının olduğu alt çenenin boyuna yakın olan köşesi muayene edilerek masseter kasının yerleşimi ve kalınlığı tespit edilir.
 • Uygulama yapılacak olan bölge antiseptik solüsyonla temizlenir.
 • Botoks enjeksiyonu yapılacak olan noktalar belirlenir ve kalemle çizilerek işaretlenir.
 • Alt çenenin köşesindeki uygun noktalardan girerek, ince uçlu iğne ile masseter kasına botoks enjeksiyonu yapılır.
 • 15 gün sonra kontrol muayenesi yapılır. Çene botoksu öncesi sonrası fotoğrafları kişiye gönderilir.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen A'dan Z'ye Dermokozmetik Uygulamalar kursunda, Uzm.Dr.Bülent Bağcı tarafından Dermatoloji Uzmanlarına ileri seviye BOTOKS EĞİTİMİ verilmiştir.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen A'dan Z'ye Dermokozmetik Uygulamalar kursunda, Uzm. Dr. Bülent Bağcı tarafından Dermatoloji Uzmanlarına ileri seviye BOTOKS EĞİTİMİ verilmiştir.


Çene botoksu için hangi madde kullanılır?

Botoksun etken maddesi, botulinum toksin tip A olarak adlandırılan bir proteindir. Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilir.

 

Çene botoksu ağrılı bir uygulama mıdır?

Uygulama öncesinde botoks yapılacak bölgeye anestezik krem ile topikal anestezi yapıldığı için neredeyse hiç ağrı oluşmaz.

 

Ne kadar süre sonra günlük hayata dönülebilir?

Botoks uygulaması yaklaşık olarak 15 dakika süren bir işlem olup, uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir.

 

Çene botoksu ne kadar kalıcıdır?

Botoks uygulaması 3-6 ay süreyle kalıcıdır. Bu süre kişinin yaşam tarzına, mimik yapma alışkanlıklarına göre değişebilir. Ancak düzenli olarak botoks uygulaması yaptıran kişilerde kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

 

Kimlere botoks yapılmaz?

 • Botulinum toksinin herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, gebelerde ve emziren annelerde botoks uygulaması önerilmemektedir.
 • Kanıtlanmış bir yan etkisi olmamasına rağmen, gerekli olmadıkça 12 yaşın altındaki çocuklarda uygulanmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ve pıhtılaşma bozukluğu (Hemofili) olanlarda uygulama alanında kanama oluşabileceğinden botoks önerilmez.
 • Myastenia Gravis, Eaton-Lambert Sendromu, ALS gibi kas hastalıkları olanlarda uygulanmamalıdır.
 • Botulinum toksin tip A ya karşı aşırı duyarlılığı olanlarda botoks uygulaması yapılmamalıdır.

 

Botoks uygulaması öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygulama öncesinde kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Aspirin, ağrı kesiciler (İbuprofen, naproksen), antibiyotikler (Aminoglikozidler), hipertansiyon ilaçları (Kalsiyum kanal blokerleri) ve kan sulandırıcı ilaçların (Coumadin, warfarin) uygulamadan 2 hafta önce kesilmeleri gerekmektedir.
 • Uygulama öncesinde aldığınız gıdalar ve gıda destekleriyle ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Yeşil çay, sarımsak, balık yağı,vitamin C, vitamin E, gingko, ginseng ve ekinezya, pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilecekleri için uygulamadan 2 hafta önce kesilmelidir.
 • Uygulamadan 3 gün önce alkol alımı kesilmelidir.

 

Çene botoksu fiyatı kullanılan ürünün kalitesine ve uygulamayı yapan hekimin tecrübesine göre değişebilir.Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

VİDEO