DOKTORUNUZA SORUNUZ

HAMİLELİK LEKELERİ VE COSMELAN TEDAVİSİ

 

 

Hamilelik lekeleri (Melazma) sıklıkla alın, dudak üstü ve yanaklarda görülür. Hamilelik döneminde salgılanan östrojen, progesteron ve growth hormonun etkisiyle hamilelik lekelerinin oluşumu artar. Kış mevsiminde daha az belirgin olan bu lekeler yaz mevsiminde güneşin bronzlaştırıcı etkisiyle koyulaşır. Hamilelik lekeleri tedavi edilmezse kalıcı lekeler haline dönüşebilir.

Aslında bu lekeler yalnızca hamilelere özgü değildir. Doğum kontrol hapı kullananlarda veya hormon tedavisi alan kişilerde de hamilelik lekeleri ortaya çıkabilir.

Hamilelik lekelerinin tedavisinde başarıyla uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak son yıllarda teknolojinin gelişimiyle birlikte hem daha etkili hem de uygulaması kolay yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan etkilisi Cosmelan uygulamasıdır.

 

Cosmelan (Enzim peeling) tedavisinin avantajları

Diğer peeling yöntemleri veya laser tedavileri gibi ağrı ve yanmaya neden olmaz. Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el sırtına uygulanabilir. Tüm cilt tipleri için uygundur.

 

Cosmelan (Enzim peeling) nasıl uygulanır ?

Klinikte Dermatolog Tarafından Yapılacak Uygulama

  • Önce cilt yüzeyi özel bir solüsyon ile temizlenir.
  • Temiz cilt üzerine Cosmelan krem kalın bir tabaka halinde sürülür. Cosmelan cilt rengine ve hamilelik lekelerinin şiddetine bağlı olarak 8-12 saat süreyle cilt üzerinde bekletilir. Bu uygulama tek seans yapılır. Uygulama süresinin Dermatolog tarafından belirlenmesi gerekir. Süre tamamlandıktan sonra cilt sabunla yıkanır.
  • Cilt temizlendikten ve kuruduktan sonra yüz bölgesinin tamamına önce Hydra vital K (nemlendirici) sürülür. 10 dakika sonra güneşten koruyucu krem sürülür. Bu uygulama ilk 3 gün boyunca günde 3 defa yapılmalıdır.
  • Cosmelan tedavisi sonrasında koybolan hamilelik lekelerinin yeniden oluşmaması için 6 ay boyunca Cosmelan devam kremi kullanılarak tedaviye devam edilmelidir.

Evde Hasta Tarafından Yapılacak Uygulama

  1. Ay, sabah, öğlen, akşam günde 3 kez
  2. Ay, sabah ve akşam günde 2 kez
  3. Ay, sabah ve akşam günde 2 kez
  4. Ay, gece 1 kez
  5. Ay, gece 1 kez
  6. Ay, gece 1 kez Cosmelan krem kullanılmalıdır.

 

Cosmelan (Enzim peeling) kaç seans uygulanır ?

Bu tedavisi tek seans uygulanır.

 

Cosmelan (Enzim peeling) etkisi ne zaman ortaya çıkar ?

Cosmelan tedavisi sonrasında hamilelik lekeleri 1 hafta içinde kaybolmaya başlar. Genellikle 4-6 hafta içinde hamilelik lekelerinin tamamına yakını kaybolur. Ancak lekelerin yeniden oluşmaması için Cosmelan krem ve güneşten koruyucu kremin düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

 

Enzim peelingin yan etkileri nedir?

Uygulamadan sonraki 3 gün içinde hafif kızarıklık, kaşıntı, hafif kuruluk ve soyulma gelişebilir. Bu etkiler 3 gün sonra tam olarak düzelir.Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis