DOKTORUNUZA SORUNUZ

GÖZ ALTINDAKİ MORLUK VE LEKELER

Göz altı morlukları tedavisi

Primer nedenler

Aynı aile üyelerinde herhangi bir sistemik veya lokal nedenle açıklanamayan, özellikle alt göz kapağı çevresinde doğuştan oval şekilli kahverengi leke artışı gözlenir. Bu bölgedeki cilt kadifemsi bir yüzeye sahiptir.

Sekonder nedenler

Göz çevresinde pigment artışına neden olan durumlar

 • Cilt hastalıkları
  Atopik dermatit, periorbital alerjik kontakt dermatit gibi bazı cilt hastalıkları, postinflamatuvar hiperpigmentasyona bağlı olarak göz çevresinde renk koyulaşmasına yol açabilir.
 • İlaçlar
  Doğum kontrol ilaçları, östrojen replasman tedavisi, bazı kanser ilaçları ve göz damlaları bu bölgede pigmentasyon artışı yapabilir.
 • Diğer nedenler
  Gebelik, pıhtılaşma bozukluğu, Vit K eksikliği mikrokanamalara bağlı pigmentasyon artışına neden olabilir.


Göz altında damar genişlemesine neden olan durumlar

 • Göz çevresindeki genişlemiş damarlardan çevre dokuya yayılan kanda bulunan hemosiderin pigmentinin ciltte birikmesine bağlı olarak bölgesel renk koyulaşması ortaya çıkar.
 • Uykusuzluk ve uzun süre ekran karşısında çalışma
 • Sigara ve alkol kullanımı.
 • Yoğun güneş maruziyeti.
 • Glokom tedavisinde kullanılan bazı göz damlaları.
 • Kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek hastalıkları,guatr göz çevresindeki damarların genişlemesine, ödeme ve pigmentasyon artışına neden olur.

Göz çevresinde gölgelenmeye bağlı koyu renk oluşumu

Bu sorun 2 şekilde oluşur.

 • Yaşlanmaya bağlı olarak göz çevresindeki cilt altında bulunan yağ yastıkçıkları zamanla erir, cilt altındaki destek dokusunun kalınlığı azalır ve göz çevresinde çökmeye neden olur. Bu durum ışığın geliş açısına bağlı olarak, gölgelenmeye ve göz çevresinin daha koyu renkte görünmesine yol açar. Ancak göz çevresindeki deri mekanik olarak gerildiğinde renk koyulaşması hemen düzelir. Doğuştan göz çevresindeki yağ destek dokusunda hacim kaybı olan kişilerde de aynı sorun oluşabilir.
 • Göz çevresinde cilt altındaki yağ yastıkçıklarının erimesi ve destek dokusunun kaybı çok ileri boyutta olursa, derinin hemen altındaki orbicularis oculi kası ve kan damarları deri yüzeyine çok daha fazla yaklaşır. Bu durum kas ve kan damarlarının cilt yüzeyinden mor halka şelinde görünmesine neden olur. Göz çevresindeki deri mekanik olarak gerildiğinde renk koyulaşması artar.

Göz altı morlukları

Tedavi

Göz çevresinde pigment artışı ve damar genişlemesine bağlı pigmentasyonun tedavisi

Topikal tedavi

Hidrokinon, Arbutin, Retinoik asit, Azaleik asit, Kojik asit, Vitamin K, Vit C içeren kremler ile topikal tedavi yapılır.

PRP ve mezoterapi uygulaması

Mezoterapi uygulaması,göz çevresindeki melanin pigmenti üzerine etkili olur ve renk koyulaşmasının giderilmesini sağlar.

Kimyasal peeling

Özellikle glikolik asit peeling çok etkili olur.

Laser tedavileri

Q-switched Nd:YAG, Long Pulse Nd YAG, Fraksiyonel CO2 lazer kullanılır.

Göz çevresinde gölgelenmeye bağlı pigmentasyonun tedavisi

Hyalüonik asit içeren dolgu uygulaması ile çok etkili sonuçlar alınır. Bu bölgeye yapılacak dolgu enjeksiyonu ile hacim artışı sağlanır ve göz çevresindeki çökme düzeltilir. Göz çevresindeki çökme alanının dolgu enjeksiyonu ile yükseltilerek normal cilt ile aynı seviyeye getirilmesi sayesinde göz çevresindeki gölgelenme azalır ve koyu renk görünümü düzeltilir.Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

VİDEO