DOKTORUNUZA SORUNUZ

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Sonbaharı Bekleyin!

 

Siz de yazı sevenlerden misiniz? Sıcak olsa da yazın tatlı hali sizi çekiyor mu? Peki ya yazın size bıraktığı miras? Güneş içinizi ısıtsa da lekeleriyle can sıkıyor. Güneş ışınlarına uzun süre ve yüksek dozda maruz kaldığımızda cildimizde belirten lekeler keyfimizi kaçırabiliyor. En sık karşılaşılan cilt lekeleri; çiller, melazma, gebelik lekeleri ve solar lentigodur. Ayrıca bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, kimyasal maddeler ve bitki özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucunda kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabiliyor.


Güneşten Koruyucu Krem Şart!


Tüm bu cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için güneşten korunmaya bilmemiz gerekiyor. Güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan güneş lekelerinin tedavisi için öncelikle yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucuları kullanılmalı. Güneş ışınlarının etkisini kaybetmeye başladığı ekim ayından sonra da leke giderici kremler, kimyasal peeling, enzimatik peeling, laser, PRP ve mezoterapi yöntemleri kullanılarak tüm bu güneş lekelerinden başarıyla kurtulmak mümkün oluyor. Ancak hamilelik dönemi için bu yöntemler kullanılmamalı. Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bülent Bağcı, güneş lekelerini anlattı; korunma ve tedaviye yönelik önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


Bu Cilt Lekelerine Dikkat!

 

Solar lentigo: En sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekeler. Genellikle dışarıda çalışmak zorunda olan ve bu nedenle güneşte uzun süre kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Açık tenli kişilerde daha fazla görülüyor.

Melazma: En sık alın, yanak, burun üzeri, dudak üstü, çene ve nadiren boyun ve kollarda görülen bu kahverengi lekeler kadınlar için tam bir kabus. Erkeklerde yüzde 10, kadınlarda yüzde 90 görülüyor. En sık güneşe bağlı olarak ortaya çıkan melazma yaz aylarında ve solaryum sonrasında artarken, rengi koyulaşıyor. Koyu tenli kişilerde daha sık olurken, melazmanın derinliğine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Çiller: En sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen 5 mm çapında yuvarlak veya oval kahverengi lekeler. Çok açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Çiller çevrelerindeki lekesiz ciltten çok daha hızlı melanin pigmenti ürettiğinden yazın güneş ışınlarının etkisiyle artıyor.

İlaçlara bağlı güneş lekesi: Özellikle sivilce tedavisinde kullanılan bazı oral antibiyotikler güneş ışınlarıyla etkileşime girerek ciltte yanma, kızarıklık ve soyulma yapabiliyor. Erken dönemde ilaç kesilmezse, tıbbi tedavi yapılmazsa ve güneşten koruyucu kullanılmazsa, kahverengi cilt lekeleri ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle yazın doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Gebelik lekeleri: Melazmanın hamilelik döneminde görülen türü olan gebelik lekeleri, güneş ışınlarının etkisiyle belirginleşiyor. Doğum sonrası kendiliğinden iyileşebilirken, geçmeyen gebelik lekelerinin tedavisi için melazmada uygulanan tedavi uygulanıyor.

Bitkilere bağlı güneş lekesi: En sık yüz, boyun, gövde, kollar ve el sırtında ortaya çıkan, çizgisel veya benekli kahverengi lekelerdir. Cilde sürülen bazı kozmetik ürünler, parfümler ve cilde temas eden incir, havuç, limon, dereotu, kereviz gibi bitkilerin özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonrasında ortaya çıkıyor.

 

Güneş Lekeleri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler


Güneşten Koruyucu Krem


Yazın her gün, 10:30 - 13:30 arası güneşten koruyucu krem kullanın. Kremin en az 30 faktörlü ve suya dayanıklı olmasına; üç saatte bir de tazelemeye dikkat edin. Deniz veya havuzdan çıktıktan hemen sonra, her seferinde yeniden sürün.

 

PRP Ve Mezoterapi


Leke tedavisi için özel olarak hazırlanmış PRP ve mezoterapi solüsyonları, lazer tedavisi ile birlikte uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor.


Kimyasal Peeling Ve Enzimatik Peeling


Kimyasal peeling, cilt lekelerinin tedavisinde çok etkili; fakat yazın değil, ekim ayından sonra kullanılması öneriliyor. Meyve asitleri kullanılarak yapılan yüzeysel kimyasal peeling, açık tenli kişilerde ve yüzeysel güneş lekelerinde fayda sağlıyor. Cildiniz koyu renk ise derin kimyasal peeling yaptırmayın.


Leke Giderici Kremler


Yüzeysel melazma leke giderici kremler ile tedavi edilebiliyor. Ancak bu kremlerin bazıları güneşe karşı duyarlılığı arttırdığından gece sürün ve sabah yıkayarak cildinizden temizleyin. Aksi takdirde güneş hasarı ve yeni cilt lekelerine neden olabilirler.


Lazer


Lazer tedavisi, açık tenli kişilerde ve koyu renkli güneş lekelerinde daha etkili oluyor. Koyu cilt rengi olanlarda lazer tedavisinin daha dikkatli yapılması gerekiyor.

YAYINLANDIĞI YERLER

People Mag


İLGİLİ SAYFALAR


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis