DOKTORUNUZA SORUNUZ

Aşırı Terlemenin Botoks Ve Bitkisel Yöntemlerle Tedavisi

Terleme vücut ısısının ayarlanmasını, toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan fizyolojik bir olaydır. Ancak ter bezlerinin normalden daha fazla çalışması, aşırı terleme (hiperhidrozis) adı verilen önemli bir rahatsızlığa yol açar. Bu durum kişinin hem yaşam kalitesini olumsuz etkiler, hem de bazı sosyal sorunlara neden olur. Aşırı terleme problemi en sık  el içi, ayak tabanı ve koltuk altlarında görülmektedir. Tedavi amacıyla, terlemeyi önleyen kremler, iyontoferezis ve cerrahi yöntemler (torasik sempatektomi,koltukaltı liposuction) kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda aşırı terleme tedavisinde en etkili ve en güvenilir yöntem botoks uygulamasıdır. Tüm bu tedavilerin yanında bitkisel tedaviler de terlemeyi azaltmak amacıyla denenebilir. Dilerseniz önce botoks tedavisinden bahsedelim…

 

Botoks tedavisi terlemeyi nasıl azaltır?

Botoks (Botulinum Toksin Tip A), uygulandığı bölgedeki, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi engelleyerek terlemeyi azaltan bir proteindir. Koltuk altı terleme tedavisindeki etkinliği ve güvenilirliği 2004 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. El içi, ayak tabanı ve koltuk altında güvenli bir şekilde kullanılabilir. Botoks terleme tedavisiinin yanında, kötü koku oluşumunu da azaltmaktadır.

 

Botoks tedavisi nasıl yapılır?

Botoks uygulaması öncesinde el içi, ayak tabanı ve koltuk altında en yoğun terleyen bölgelerin tespit edilmesi için Minor Testi (nişasta testi) yapılmalıdır. Çok basit bir işlemdir. Botoks yapılacak alana önce iyot içeren bir solüsyon sürülür, 10 dakika süreyle kuruması beklenir. Daha sonra bu alana toz halindeki nişasta sürülerek plastik bir örtü ile kapatılır ve20 dakika süreyle terlemenin gerçekleşmesi beklenir. Bu sürenin sonunda terlemenin en yoğun olduğu bölgeler, siyah alanlar şeklinde görünür. Bu siyah alanlara çok daha fazla botoks yapılması gerekmektedir.

Nişasta testinden sonra botoks uygulamasına geçilir. Konforlu bir uygulama için, botoks tedavisinden 20 dakika önce, uygulama bölgesine anestezik bir krem sürülerek lokal anestezi yapılır. Ek olarak tedavi sırasında, aynı bölgeye soğuk uygulama yapılarak ağrı hissi daha da azaltılabilir. Anestezi işleminden sonra, el içi, ayak tabanı ve koltuk altında botoks enjeksiyonu yapılacak noktalar işaretlenir. Botoks yapılacak alanın genişliğine göre, enjeksiyon noktalarının sayısı değişebilir. Genellikle her bir el  için 25 nokta, ayak tabanı için 30 nokta, koltuk altı için 20 farklı noktaya botoks enjeksiyonu yapılması gerekir.

 

Uygulama sırasında ağrı hissedilir mi?

Uygulama öncesinde botoks yapılacak bölgeye hem soğuk uygulanması hem de krem ile topikal anestezi yapılması nedeniyle uygulama sırasında neredeyse hiç ağrı oluşmaz. Botoks enjeksiyonu için çok ince iğneler kullanılması da ağrıyı azaltmaktadır.

 

Uygulamadan hemen sonra günlük yaşama dönülebilir mi?

Botoks uygulaması yaklaşık 20 dakika süren bir işlem olup, uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir.

 

Etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Genellikle 1 hafta sonra botoksun etkisi başlar. Ancak optimum etki için 15 gün beklemek gerekir.

 

Etki süresi ne kadardır?

Botoksun etkisi 6-8 ay süreyle devam eder. Fakat uygulamanın her yıl düzenli olarak tekrarlanması durumunda botoksun etki süresi uzamaktadır.

 

Kimlere botoks yapılmaz?

a) Botoksun bilinen herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, yeterli bilimsel çalışma olmadığı için, gebelerde ve emziren annelerde uygulanması önerilmemektedir.

b) Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ve pıhtılaşma bozukluğu (hemofili) olanlarda uygulama alanında kanama oluşabileceğinden botoks tedavisi önerilmez.

c) Myastenia Gravis,Eaton-Lambert  Sendromu gibi kas hastalıkları olanlarda uygulanmamalıdır.

 

Botoks öncesi nelere dikkat edilmelidir?

a) Aspirin, ağrı kesiciler (ibuprofen, naproksen), antibiyotikler (aminoglikozidler), hipertansiyon ilaçları (kalsiyum kanal blokerleri) ve kan sulandırıcı ilaçların (coumadin, warfarin) uygulamadan 2 hafta önce kesilmeleri gerekmektedir.

b) Yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, gingko, ginseng ve ekinezya, pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilecekleri için, uygulamadan 2 hafta önce kesilmelidir.

c) Botoks tedavisinden 3 gün önce alkol alımı kesilmelidir.

Terleme tedavisi için öncelikle tıbbi tedaviler tercih edilmelidir. Bitkisel tedaviler tıbbi tedavilere destek amacıyla denenebilir. Dilerseniz birkaç bitkisel tedavi alternafinden bahsedelim…

 

El ve Ayak Terlemesinde Bitkisel Tedavi Alternatifleri

Tedavi 1

Önce 15 ml elma sirkesi ve 5 gr deniz tuzu bir cam kase içinde karıştırılır. Daha sonra bu karışım ellere ve ayaklara sürülerek 15 dakika bekletilir. Bu uygulama günde 1 kez olmak üzere, 10 gün boyunca yapılır.

Tedavi 2

200 ml su, 50 gr bebe pudrası, 50 gr toz zencefil, 50 gr toz ıhlamur bir cam kase içinde karıştırılarak hamur haline getirilir. Bu hamur halindeki karışım ellere ve ayaklara sürdükten sonra, üzeri pamuklu bir örtüyle kaplanarak 3 saat bekletilir. Bu uygulama haftada 2 kez yapılmalıdır.

Tedavi 3

200 ml su, 50 gr bebe pudrası, 30 gr toz kuru nane, 1 adet limon kabuğu rendesi cam bir kase içinde karıştırılır. Sonra bu karışım ellere ve ayaklara sürülerek üzeri pamuklu bir örtüyle kaplanır ve 30 dakika bekletilir. Bu uygulama günde 2 kez olmak üzere, 1 hafta boyunca yapılır.

Koltukaltı Terlemesinin Bitkisel Tedavisi

Koltuk altına elma sirkesi ve karbonat karıştırılarak sürülür. 15 dakika bekledikten sonra yıkanır. Bu uygulama yaz ayları boyunca günde 1 kez yapılmalıdır.

YAYINLANDIĞI YERLER

Milliyet


İLGİLİ SAYFALAR


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis